Poruchy metabolismu sirných aminokyselin

 

Síra je v živé přírodě přítomna jak ve formě anorganické, tak v řadě organických sloučenin. Anorganická síra hrála evolučně důležitou úlohu jako alternativní akceptor elektronů místo kyslíku, tato forma energetického metabolismu je dodnes zachována u některých archebakterií. Další anorganické sloučeniny síry v živé přírodě zahrnují jak významné transportéry elektronů (Fe-S klustry) či neuromodulátory (sulfan), tak i látky typu solí s méně výraznými biologickými účinky (sulfity, sulfáty, thiocyanáty a další).

 

Mezi organickými sloučeninami síry je nejvýznamnějším metabolitem S-adenosylmethionin jako univerzální donor metylové skupiny ve více než 100 transmetylačních reakcích a zároveň jak prekurzor pro syntézu polyaminů. S-adenozylmethionin je produkován u prokaryot i eukaryot v methioninovém cyklu, v němž se mezi sebou přeměňují dvě sirné aminokyseliny methionin a homocystein. Po donaci metylové skupiny vzniká z S-adenozylmethioninu S-adenozylhomocystein, který je následně hydrolyticky štěpený na homocystein a adenozin. Homocystein může přijmout metylovou skupinu z 5-metyltetrahydrofolátu a přeměnit se v tzv. remetylační cestě nazpět na methionin. Transsulfurační cesta u savců a kvasinek přeměňuje přebytek homocysteinu na cystathionin a následně na cystein, z nějž vznikají anorganické sirné sloučeniny, naproti tomu transsulfurace u bakterií a rostlin používá zpětné reakce k produkci homocysteinu z anorganických sirných soli (takto vzniklý homocystein je následně přeměněn remetylací na methionin a může pak sloužit k donaci metylové skupiny). Obecně je možno konstatovat, že savci jsou závislí na přívodu organických sloučenin síry (tedy methioninu a částečně i cysteinu) potravou, zatímco rostliny a prokaryota jsou naopak schopni organické sloučeniny syntetizovat z anorganických solí či sulfanu.

 

Lidská onemocnění intermediárního metabolismu síry jsou relativně vzácná, nejběžnější ze všech těchto nemocí je klasická homocystinurie z deficitu cystathionin beta-syntázy (CBS). Nejnovější práce předpokládají výskyt deficitu CBS v evropských populacích mnohem vyšší (1:6 000 až 1: 20 000) než je tradičně uváděno (1:100 000 až 1: 300 000), výskyt ostatních nosologických jednotek se pohybuje v řádu 1:105 až 1:106.

 

Podstatná část nosologických jednotek uváděných v této kapitole se projevuje zvýšenou koncentrací homocysteinu a jeho derivátů v tělesných tekutinách, tedy hyperhomocysteinémií a homocystinurií. Základní klasifikace homocystinurií je založena na místě enzymového bloku – deficit CBS je příkladem homocystinurie s blokem v transsulfuraci, naproti tomu 6 dalších jednotek je příkladem přímého či nepřímého bloku v remetylační cestě homocysteinu. K nepřímému bloku v remetylační cestě vedou některé poruchy v metabolismu kobalaminu či folátů, které jsou s methioninovým cyklem úzce spojeny. Biochemicky lze tyto skupiny odlišit především vyšetřením methioninu a cystathioninu – u deficitu CBS bývá obvykle přítomná výrazná hypermethioninémie a výrazně snížená hladina cystathioninu, naproti tomu u remetylačních poruch bývá methionin snížený či normální a cystathionin je výrazně zvýšený.

 

Klinický obraz poruch metabolismu sirných aminokyselin je variabilní, obvykle provázený mentálním postižením, u nemocí spojených s výraznou hyperhomocysteinémií je obvyklý vznik trombóz v žilním i arteriálním řečišti. U poruch v remetylaci homocysteinu bývá běžným příznakem megaloblastová anemie z abnormalit v metabolismu jednouhlíkatých sloučenin. Onemocnění této skupiny (kromě poruch sulfitoxidázy)jsou obvykle ovlivnitelná dietní a vitaminovou léčbou, u homocystinurií je důležité i podávání betainu (N,N,N-trimetylglycinu), který alternativní enzymovou reakcí snižuje koncentraci homocysteinu jeho remetylací na methionin. Klasický deficit CBS je v některých populacích vyhledávaným novorozeneckým screeningem, pacienti léčení od narození mají velmi dobrou šanci na normální kvalitu života; v ostatních případech je příslušný deficit zachycen až u symptomatických jedinců a účinnost léčby je omezena již existujícím postižením pacienta v době stanovení diagnózy.

 

 

 Deficit methioninadenozyltransferázy

Methionine adenosyl-transferase (MATI/III, SAMS, MATA)

OMIM: 250850

 Deficit S-adenosylhomocysteinhydrolázy

S-Adenosylhomocysteine hydrolase (AHCY, SAHH)

OMIM: 180960

Homocystinurie (OMIM 236200)

Cystathionine beta-synthase (CBS)

OMIM: 236200

Cystathioninurie

Gamma-cystathionase (CTH)

OMIM: 219500

Deficit sulfitoxidázy

Sulfite oxidase (SUOX)

OMIM: 272300

Deficity molybdenového kofaktoru

 

Molybdenum cofactor, type A MOCS1

 

Molybdenum cofactor, type B MOCS2 Molybdenum cofactor, type C Gephyrin (GEPH, KIAA1385)

OMIM:252150,

603707

OMIM: 603708 OMIM: 603930

Homocystinurie z deficitu MTHFR

Methylenetetrahydrofolate reductase (MTHFR)

OMIM: 236250

Homocystinurie z deficitu methioninsyntázy

Homocystinuria-megaloblastic anemia Methionine synthase (MS), cb1G

OMIM: 250940

Homocystinurie z deficitu MSR

Homocystinuria-megaloblastic anemia Methionine synthase reductase (MSR), cb1E

OMIM: 236270

Homocystinurie kombinovaná s MMA, typ cbIC

 

Methylmalonyl CoA mutase (adenosyl-cobalamin) and methionine synthase (ethylcobalamin) cb1C

OMIM: 277400

Homocystinurie kombinovaná s MMA, typ cbID

Methylmalonyl CoA mutase (adenosyl-cobalamin) and methionine synthase (methylcobalamin) cb1D

OMIM: 277410

Homocystinurie kombinovaná s MMA, typ cbIF

Methylmalonyl CoA mutase (adenosyl-cobalamin) and methionine synthase (methylcobalamin) cb1F

OMIM: 277380

Malabsorpce folátů vrozená

Hereditary folate malabsorption

OMIM: 229050

Deficit transkobalaminu II

Transcobalamin II (TC II, TC 2)

OMIM: 275350

 

Literatura

Physician’s Guide to the Laboratory Diagnosis of Metabolic Diseases. 2nd Edition. Eds. N. Blau, M. Duran, M. E. Blaskovics, K.M. Gibson. Springer Verlag, Berlin Heidelberg, 2003. ISBN 3-540-42542-x.

 

The Metabolic and Molecular Bases of Inherited Disease, 8th Edition by Charles R. Scriver, Artur L. Beaudet, William S. Sly and David Valle, Mc Graw-Hill Companies, USA 2001. ISBN 0-07-116336-0

 

Další informace

 

Viktor Kožich