Plný název analytu

ALELA  HLA-B27 (krev)

 

 

Místo odběru krve

NL-BioLAB Klatovy – OM Klatovy, OM Domažlice

Místo zpracování

Průtoková cytometrie

Odběr – EDTA krev

Nutno zpracovat do 24 hodin – krev doručit do laboratoře Klatovy do čtvrtka do 12:00

NL-BioLAB Praha

https://www.nextlab.cz/nase-laboratore/nl-biolab-s-r-o-laborator-praha-jankovcova

 

Místo zpracování

PCR – indikuje pouze genetik nebo revmatolog !!!

Odběr – EDTA krev

Informovaný souhlas pacienta

 

Genetika Plzeň

https://www.nextlab.cz/nase-laboratore/laborator-genetika-plzen

 

 

Indikace

Přítomnost antigenu HLA-B27 je primárně stanovována imunologicky.

Molekulárně genetická detekce přítomnosti alely HLA-B27 je indikována především u pacientů s nejednoznačným výsledkem průtokové cytometrie (výsledek je označen jako reaktivní nikoliv pozitivní). K tomuto dochází v případě zkřížené reakce monoklonálních protilátek s dalším přítomným antigenem HLA-B7.

 

Molekulární genetika

Gen                                         HLA-B27

Lokalizace genu                      6p21.33

Fenotyp                                   106300 (podle Mendelian Inheritance in Man - http://omim.org)

 

Indikační oblast

1.     Ankylozující spondylitis (AS, Bechtěrevova nemoc)

2.     Reiterův syndrom

 

Pozitivita či negativita haplotypu HLA-B27 u pacientů se susp. diagnózou AS (Gran and Husby-1995)

1.     Větší než 50% pravděpodobnost spondyloartropatie na základě klinické symptomatologie – přítomnost HLA-B27 výrazně zvyšuje diagnózu AS.

2.     Pacienti s bolestmi zad a ztuhlostí páteře – nepřítomnost HLA-B27 výrazně vylučuje diagnózu AS.

3.     Pacienti s bolestmi zad a ztuhlostí páteře + současná absence psoriázy nebo zánětlivých onemocnění střev – nepřítomnost HLA-B27 prakticky vylučuje diagnózu AS.

4.     Děti s vyvinutým zánětlivým onemocněním střev – přítomnost HLA-B27 zvyšuje riziko vzniku seronegativní spondylartropatie.

 

Bechtěrevova nemoc (ankylozující spondylitida, morbus Bechterevi)

Chronické zánětlivé revmatické onemocnění postihující až 1 % populace charakterizované klinicky chronickými bolestmi v dolních zádech a později i celé páteři, jehož podkladem je zánět sakroiliakálních kloubů a dlouhých páteřních ligament (spondylitida). Rozlišujeme formu axiální (pouze postižení páteře), formu rhizomelickou (současné postižení kořenových kloubů) a formu periferní (současně periferní artritida nejčastěji ve formě asymetrické oligoartritidy). 2-3x častěji postihuje muže než ženy; první příznaky se většinou objeví mezi 18. a 30. rokem života.

 

Patogeneza

§  Není zcela objasněna. Z genetických a rodinných studií vyplývá výrazná úloha antigenu HLA B27, ale i některých dalších genů. HLA antigeny jsou molekuly na povrchu buněk, podle kterých imunitní systém rozeznává vlastní buňky od cizích. Antigen HLA-B27 se vyskytuje přibližně u 7 % obyvatel České republiky. U bechtěreviků jej lze prokázat až v 90 % případů. U osob s antigenem HLA-B27 je pravděpodobnost onemocnění až 300krát vyšší oproti osobám, které tento antigen nevlastní.

§  Přítomnost antigenu HLA-B27 však ještě neznamená, že bude jedinec Bechtěrevovou nemocí postiženi, jedná se pouze o zvýšené riziko.

§  Rubin et al. (1992, 1994) ve studii 15 rodin postižených AS prokázal přítomnost alely HLA-B27 u 13 z 15 postižených žen a u 46 ze 49 postižených mužů v porovnání s jejím výskytem u 22 ze 43 nepostižených žen a u 16 ze 40 nepostižených mužů. Riziko postižení AS pro homozygotně postižené jedince bylo stanoveno na 99,5 %, pro heterozygotně postižené na 43 %, sporadický výskyt alely B27 na 0,1 %.

 

Diagnostika

Zobrazovací metody – RTG, MR, CT

Laboratorní vyšetření

§  Nejdůležitějším vyšetřením jsou reaktanty akutní fáze, většinou zvýšené, ale mohou být i normální.

§  Pro hodnocení aktivity AS se zdá být lepším ukazatelem CRP než sedimentace erytrocytů.

§  U aktivních případů se vyskytuje i mírná normocytární a normochromní anémie.

§  V selektované skupině osob s AS je HLA-B27 exprimován ve více než 90 % případů. V indoevropské populaci se vyskytuje u cca 8 % jedinců, avšak pouze u malého počtu z nich (cca 3 %) dojde k rozvoji některé formy této choroby, a proto se testování HLA-B27 využívá především k vyloučení diagnózy AS. Riziko postižení některou z forem tohoto onemocnění se 3x zvyšuje v případech, kdy chorobou trpí přímý příbuzný s HLA-B27 pozitivitou.

§  Vyšetření synoviálního výpotku je typicky zánětlivé, tzn. více než 2000 buněk ve výpotku.

§  Periodicky je také nutné u AS vyšetřovat moč k vyloučení proteinurie a možné amyloidózy.

 

Klinický obraz

axiální

periferní

mimokloubní

 

Průběh onemocnění

Liší se u každého pacienta. U někoho může nemoc postupovat rychle a záhy ho invalidizovat, zatímco v jiném případě se může nástup závažných projevů oddálit až do pozdního věku. Přesto je v průběhu choroby možné vysledovat několik společných znaků:

§  Nemoc se objevuje většinou postupně v nepravidelných intervalech. První bolesti pocítíte zpravidla v dolní části zad, v tzv. sakroiliakálním skloubení, tj. kloubu mezi křížovou kostí a pánví. Bolesti trápí pacienty nejvíce v noci, po dlouhé jízdě autem, delším sezení v kině nebo na koncertě. Někdy je nemoc i vzbudí, přinutí vstát a ulevit si lehkým rozcvičením páteře.

§  Nemoc probíhá dlouhodobě – tj. nejméně 3 měsíce, zpravidla však i několik let. Zánětlivé postižení meziobratlových plotének a dalších struktur páteře vede k postupnému tuhnutí, někdy až k ankylóze páteře (nepohyblivému srůstu v důsledku tvorby syndezmofytů – kostěných můstků mezi obratli – a vzniku tzv. bambusové páteře). K té může dojít již za 14 let od začátku onemocnění.

 

Terapie

Cílem je potlačení zánětlivé aktivity a imunitního systému, který reaguje proti tkáním vlastního těla (autoimunitní reakce) - nesteroidní antirevmatika, imunosupresiva, kortikoidy, biologická léčba.

 

Prognóza

Onemocnění není při dnešních léčebných možnostech zcela vyléčitelná a podávané léky se zaměřují na zmírnění příznaků a zpomalení progrese onemocnění. Onemocnění má závažnější průběh u mužů nositelů HLA B27 s výskytem v mladším věku.

 

Literatura

1.     http://omim.org/entry/106300?search=106300&highlight=106300

2.     http://cs.wikipedia.org/wiki/Becht%C4%9Brevova_nemoc

3.     http://www.medicabaze.cz/index.php?sec=term_detail&categId=28&cname=Revmatologie&termId=154&tname=Ankylozuj%C3%ADc%C3%AD+spondylitida&h=empty#jump