Plný název analytu

Anti-Műllerian hormon (sérum)

Název metody pro nálezy

S_AMH (Anti-Müllerian hormon)

Synonymum názvu analytu

AMH

Analytický princip stanovení

Imunochemická analýza

Jednotky

mg/l                          (pmol/l x 0.14 = ng/ml, ng/ml x 7.14 = pmol/l)

Vyšetřovaný biologický materiál

Sérum

·       odebírá se

Krev

·       druh odběru

Srážlivá venózní krev

·       odebírané množství (ml)

3

·       manipulace s materiálem

Zabraňte hemolýze

Poznámka

Vyšetření není do 31.12.2023 hrazeno ze zdravotního pojištění !!!

Dostupnost vyšetření po doručení vzorku do laboratoře

(H=hodina, D=den, T=týden)

1 H

2 H

4 H

1 D

2-3 D

1 T

2-3 T

Referenční hodnoty (RH)    (M = muž, F = žena, R = rok, M = měsíc, D = den)

Viz tabulka:

Studie bělošské populace se stanovením Elecsys AMH Plus na vzorcích zdravých dospělých (148 mužů, 887 žen neužívajících hormonální antikoncepci) a 149 žen s PCOS poskytl následující výsledky (studie Roche č. RD001727).

 

Stanovení AMH lze využít při různých klinických indikacích.

§  Měření sérových koncentrací AMH se klinicky používá zejména pro posouzení ovariální rezervy, která odráží množství antrálních a preantrálních folikulů, tzv. počet antrálních folikulů (AFC) a pro předpověď odpovědi na kontrolovanou stimulaci ovarií.

§  Dalším klinickým použitím AMH jsou diagnostika poruch pohlavního vývoje u dětí a monitorování reziduální nebo rekurentní nemoci při nádorech z buněk granulózy.

§  Podle některých názorů se AMH doporučuje jako náhradní biomarker za AFC v diagnostice syndromu polycystických ovarií (PCOS) a k predikci nástupu menopauzy.

§  Studie ukazují, že koncentrace AMH se zvyšují v nádorech granulózních buněk vaječníků a AMH tak může plnit funkci citlivého a specifického markeru v následných vyšetřeních pacientek s odstraněnými vaječníky. Včasná detekce AMH je velmi důležitá, protože nádory granulózních buněk jsou charakterizovány vysokou mírou opakování.

§  U dívek před pubertou výzkumné studie prokázaly, že stanovení AMH pomáhá odlišit gonadální a negonadální příčiny mírné virilizace. Nestanovitelné hladiny AMH jsou zjištěny u 46,XX předpubertálně virilizovaných děvčat, zatímco nadprůměrné hladiny ženského AMH jsou zjištěny u dětí s poruchami tvorby testosteronu, syndromem testikulární feminizace, dysgenetickými varlaty a ovotestes. Extrémně vysoké koncentrace AMH jsou zjištěny u dívek s nádory vaječníku virilizujících Sertoliho-Leydigových buněk.

§  Incidence kryptorchismu je 3–6 % u novorozených chlapců narozených v řádném termínu a klesá na 1–2 % ve třech měsících věku kvůli spontánnímu poklesu varlat. Studie ukazují, že koncentrace AMH mohou odlišit nepokleslá varlata, jež vykazují normální koncentraci AMH, od anorchie, jež vykazuje extrémně nízké nebo neměřitelné koncentrace.

§  Studie věnující se mezipohlavnímu srovnání u dětí ukazují, jež koncentrace AMH odrážejí funkci Sertoliho buněk a často se určují ve spojení s měřením testosteronu. Abnormální vývoj varlat je charakterizován nízkými koncentracemi AMH i testosteronu ve srovnání se zdravými muži. Hormon AMH byl rovněž zkoumán ve spojení s měřením FSH, LH a testosteronu v souvislosti s předčasnou a opožděnou pubertou u chlapců.

 

 

 

Antimülleriánský hormon je homodimerický glykoprotein patřící do skupiny transformujícího růstového faktoru β (TGF β). Všichni členové této superskupiny se účastní regulace růstu tkání a jejich diferenciace. Hormon prochází před sekrecí glykosylací a dimerizací a vznikne cca 140 kDa prekurzor dvou identických disulfidických 70 kDa podjednotek. Každý monomer obsahuje velký Nterminální pro-region a mnohem menší zralou Cterminální doménu. Na rozdíl od ostatních členů skupiny TGF β se u AMH předpokládá, že k dosažení plné bioaktivity vyžaduje Nterminální doménu pro umocnění aktivity Cterminální domény. Část AMH se poté během cytoplazmatického přenosu štěpí na specifickém místě mezi pro-regionem a zbylou částí za vzniku biologicky aktivních Nterminálních a Cterminálních homodimerů o hmotnosti 110 kDa, resp. 25 kDa, které zůstávají asociované v nekonvalentním komplexu. Receptor AMH typu II (AMH RII) má schopnost vázat pouze biologicky aktivní formu AMH.

 

U mužů se AMH vytváří v Sertoliho buňkách varlat. V průběhu embryonálního vývoje u mužů je sekrece AMH ze Sertoliho buněk varlat zodpovědná za regresi Müllerových vývodů a normální vývoj mužského pohlavního systému. Sekrece AMH Sertoliho buňkami začíná během embryogeneze a pokračuje v průběh celého života. AMH se až do puberty neustále vytváří ve varlatech a poté pomalu klesá k postpubertálním

hodnotám.

 

U žen hraje AMH významnou roli v ovariální folikulogenezi. Vývoj folikulů v ovariích zahrnuje dva rozdílné stupně: počáteční výběr, při kterém dochází k dospívání primordiálních folikulů, a cyklický výběr, který vede k růstu kohorty malých antrálních folikulů, mezi nimiž je následně vybrán dominantní folikul (určený k ovulaci). FSH (folikuly stimulující hormon) ovládá cyklický výběr. Tvorba AMH v granulózních buňkách začíná v primárních folikulech a je největší v granulózních buňkách preantrálních a malých antrálních folikulů do průměru cca 6 mm. Až se stane růst folikulů závislý na FSH, tvorba AMH klesá a stává se nedetekovatelnou. Toto schéma tvorby AMH podporuje inhibiční roli AMH ve 2 rozdílných stupních folikulogeneze. V první AMH inhibuje přechod folikulů z primordiální na maturační stupeň a tím významně reguluje počet folikulů zbývajících v primordiálním poolu. Ve druhé má AMH inhibiční účinek na folikulární citlivost na FSH a tak sehrává roli v procesu folikulárního výběru.

 

Hladiny AMH v séru jsou u žen při porodu téměř nedetekovatelné, nejvyšší hodnoty dosahují po pubertě, poté postupně s věkem klesají a při menopauze se stávají nedetekovatelnými. Hladiny AMH v séru jsou během menstruačního cyklu relativně stabilní, se značnými výkyvy pozorovanými u mladých žen. Hladiny AMH dále vykazují nižší intraa intercyklickou variaci než základ FSH. Hladiny AMH v séru výrazně klesají při užívání kombinované hormonální antikoncepce.