Název metody

PROTILÁTKY PROTI ENDOMYSIU (sérum)

 

 

Místo odběru krve

NL-BioLAB Klatovy – OM Klatovy, OM Domažlice, OM Plzeň

Místo zpracování

NL-BioLAB Praha

https://www.nextlab.cz/nase-laboratore/nl-biolab-s-r-o-laborator-praha-jankovcova

 

Průkaz přítomnosti protilátek proti endomysiu (EMA) v séru

§  Protilátky, které reagují s pojivovým proteinem hladkého svalu lokalizovaným mezi myofibrilami.

§  Stanovují se ve třídě IgA.

§  Jsou velmi spolehlivým znakem celiakie. Vykazují senzitivitu mezi 83-95 % a specifitu mezi 94-99 %.

§  Metodou detekce je nepřímá imunofluorescence na svalovině opičího jícnu.

§  Byla prokázána genetická vazba na HLA II třídy DQ2 a DQ8. 

 

Vyšetření je indikovano při  podezření na céliakii (céliakální sprue, glutenová enteropatie).

§  Céliakální sprue je celoživotní geneticky podmíněné autoimunitní onemocnění způsobené nesnášenlivostí pšeničnému gliadinu (lepku), resp. dalším zásobním proteinům (prolaminům) příbuzných obilovin, ječmene, žita a ovsa. U lidí s touto nesnášenlivostí dochází působením lepku ke změně povrchu sliznice tenkého střeva, mizí zde mikroklky a klky. V důsledku toho se povrch tenkého střeva snižuje, tím se zmenšuje jeho schopnost trávení a vstřebávání živin.

§  Současná prevalence céliakální sprue v našich podmínkách činí 1 : 200 až 1 : 250 a střevní symptomatologie je přítomna jen u 10-20% nemocných.

§  Céliakie dospělých může být diagnostikována v kterémkoli věku, nejčastěji však ve čtvrté a páté dekádě, jak u mužů, tak i u žen.

§  Typickými příznaky jsou průjem, plynatost, křeče, pokles hmotnosti, únava, anémie. Tato porucha se může projevit kdykoliv, v dětství i v dospělosti, často po zátěži (nemoc, těhotenství) a může mít různé projevy.

§  Často začíná subklinickou formou s málo výraznými příznaky, z nichž je nejvíce zastoupena slabost, úbytek na váze, průjem, zácpa, nadýmání, bolesti břicha, nevolnost, bolesti v kostech, otoky, aftosní záněty dásní, svalové křeče, paresthesie (mravenčení, dřevěnění), poruchy růstu.

§  Kromě těchto příznaků náležejících do malabsorpčního syndromu, mohou dalšími příznaky celiakie být: kloubní bolesti, svalová slabost, poruchy plodnosti, snížená sexuální aktivita, deprese a jiné poruchy ve sféře psychické.

§  Časté mohou být kožní projevy: suchost kůže, bledost, pigmentace, dermatitis herpetiformis Duhring a ekzémy. Vůbec nejčastější jsou krevní odchylky: chudokrevnost, poruchy činnosti sleziny.

 

Diferenciálně diagnostická interpretace

§  Protilátky proti gliadinu mají vyšší význam u dětí do 2 let věku, kdy protilátky proti endomysiu a tkáňové tranglutamináze nemusejí být ještě detekovatelné.

§  Vyšetření protilátek pouze proti tkáňové transglutamináze obzvláště ve třídě IgG ale i IgA nemusí být spojeno s celiakií, ale protilátky proti tkáňové tranglutamináze obzvláště ve třídě IgG mohou být zvýšené i u onemocnění jater (PBC). Potom vyšetření protilátek proti endomysiu slouží k diferenciální diagnostice, protože v těchto případech obzvláště u dospělých pacientů jsou protilátky proti endomysiu negativní.

§  Pokud pacient drží bezlepkovou dietu, protilátky proti všem antigenům rychle klesají. Pokud si pacient nasadil bezlepkovou dietu před prvním vyšetřením, mohou být protilátky již negativní.

§  U pacientů s deficitem IgA (výskyt 1:500) jsou patogenní protilátky ve třídě IgG. Proto by vyšetření koncentrace celkového IgA mělo být nedílnou součástí vyšetření u pacientů s podezřením na céliakii.

 

Omezení

§  Pacienti s deficitem IgA

§  Malé děti-obecně nižší koncentrace IgA (deamidovaný gliadin je lepším znakem onemocnění)

§  Při dodržování bezlepkové diety (autoprotilátky zcela vymizí)