Plný název analytu

Protilátky proti Tetanus toxoid IgG (postvakcinační) (sérum)

Názvy metod pro nálezy

S-Anti-Tetanus toxoid IgG (postvakcinační)

Vyšetřované parametry

Protilátky třídy IgG proti toxoidu tetanu v séru

Analytický princip stanovení

ELISA - detekce a kvantifikace lidských protilátek IgG proti tetanovému toxoidu

Jednotky

IU/ml

Vyšetřovaný biologický materiál

Sérum

§   odebírá se

Krev

§   druh odběru

Srážlivá venózní krev

§   odebírané množství

2 ml

§   manipulace s materiálem

Vzorky séra se mohou uchovávat při +2 °C až +8 °C maximálně 1 týden. Při delším skladování zamrazit na -20 °C.

Vzorky by se neměly opakovaně zmrazovat a rozmrazovat.

Interpretace nálezu

< 0,1 IU/ml

Neodstatečná imunita – doporučeno přeočkování

0,1–0,5 IU/ml

Dle imunitního stavu poskytne přeočkování dlouhodobou imunitu

> 0,5–1,1 IU/ml

Dostatečná imunita: přeočkování za 2-5 let

> 1,1–5,0 IU/ml

Dostatečná imunita: přeočkování za 5-10 let

> 5,0 IU/ml

Dostatečná imunita: přeočkování asi za 10 let

Poznámka

Pro vyšetření jsou nevhodná chylózní či hemolytická séra.

Dostupnost vyšetření po doručení vzorku do laboratoře

(H=hodina, D=den, T=týden)

1 H

2 H

4 H

1 D

2-3 D

1 T

2-3 T

 

Tetanus

§  Tetanus je závažné onemocnění známé více než dva tisíce let. Jeho původce – anaerobní bakterie Clostridium tetani – byla poprvé izolována koncem 19. století. Nedlouho poté byl objeven její toxin jako hlavní faktor patogenity a následně bylo imunizací zvířat malými dávkami tohoto toxinu připraveno antitoxické sérum.

§  Chemickým a tepelným upravením toxinu byl získán tetanický toxoid – látka bez toxických vlastností, které však zůstává schopnost indukovat imunitní odpověď. Tento toxoid je dodnes využíván pro vakcinaci osob všech věkových kategorií.

 

Epidemiologie onemocnění

§  Díky již téměř šedesát let trvající pravidelné vakcinaci je v České republice epidemiologická situace příznivá, v posledních deseti letech u nás nebyl žádný případ tetanu hlášen. V evropském regionu bylo v letech 2007–2011 diagnostikováno celkem 148 onemocnění, nejvíce z Itálie, Rumunska, Polska a Španělska.

§  V současné době je toto onemocnění problémem spíše rozvojových zemí s nízkou proočkovaností, nižším hygienickým standardem a horší dostupností základní lékařské péče.

 

Patogeneze a klinický obraz onemocnění

§  K nákaze člověka dochází nejčastěji kontaminací poraněné tkáně sporami C. tetani. Bakterie se vyskytují v zažívacím traktu některých zvířat (kůň, hovězí dobytek a další) a jejich spory přežívají v kontaminované půdě i několik let. Za příznivých podmínek (anaerobní prostředí zhmožděné a ischemické tkáně) se spory mění na vegetativní formy.

§  Bakterie sama o sobě má minimální invazivitu a příznaky onemocnění vyvolává velmi účinný toxin. Má tři složky, nejdůležitější je neurotoxin (tetanospasmin). Navazuje se na specifické gangliosidy na povrchu nervových buněk a podél nervových vláken postupuje do CNS. V nervových synapsích blokuje uvolňování inhibičních neurotransmiterů, což vede k výrazným svalovým spazmům.

§  Nejčastější příčinou úmrtí je postižení dýchacích svalů.

§  Inkubační doba onemocnění je 3–21 dnů, při krátké inkubační době má onemocnění horší prognózu.

§  Klinicky u generalizované formy je prvním projevem trizmus žvýkacích svalů, dále svalů krku a břišní stěny. U rozvinuté formy nemoci dochází ke generalizovaným křečím a typickému opistotonu, frakturám obratlů nebo svalovým rupturám.

§  U novorozenců bývá vstupní branou infekce nezhojený nebo nesterilně ošetřený pupeční pahýl. Letalita dosahuje u této formy až 90 %.

 

Možnosti terapie

§  V úvodu léčby je nutné vyčištění infikované rány, aby došlo k eradikaci bakterií produkujících toxin. Za antibiotikum volby je v současné době považován metronidazol, dříve doporučovaný penicilin by mohl zvyšovat riziko křečí.

§  Zásadním úkolem je však neutralizace toxinu. Využívá se hyperimunní imunoglobulin v jednorázové dávce 3 000 až 6 000 IU. Těžké případy tetanu vyžadují intenzivní péči, většinou s nutností umělé plicní ventilace a nitrožilní aplikace antikonvulzních léků.

§  Letalita i tak zůstává více než 60%.

§  Prodělané onemocnění nezanechává imunitu.

 

Prevence a profylaxe tetanu

Aktivní imunizace dětí

§  V České republice bylo očkování proti tetanu zavedeno v roce 1953, povinné plošné očkování dětí pak o 5 let později. V letech 1958–2000 bylo očkování prováděno vakcínou Alditepera (záškrt, tetanus, černý kašel).

§  Od roku 2001 je tetanický anatoxin obsažen v šestivalentní vakcíně (záškrt, tetanus, černý kašel, poliomyelitida, infekce H. influenzae, hepatitida B). Očkování je prováděno podle vyhlášky č. 537/2006 Sb.

 

Aktivní imunizace dospělých

§  Poslední booster dávka v dětském věku je aplikována v 10–11 letech u dětí narozených v roce 1999 a později nebo ve 14 letech u dětí narozených před rokem 1999. Pro dospělé mladší 60 let jsou nyní doporučené intervaly podání booster dávky každých 15 let, po šedesátém roce věku pak 10 let.

§  Dne 2. 5. 2013 vydala Národní imunizační komise (NIKO) doporučení k očkování proti tetanu v dospělosti, které bude podkladem pro připravovanou novelu Vyhlášky o očkování proti infekčním nemocem. Vzhledem k dlouhé séroprotekci po aplikaci boosterových dávek v dospělosti a příznivé epidemiologické situaci bude doporučeno prodloužení intervalu pro podání booster dávky dospělým mladším 60 let až na 15–20 let, u osob nad 60 let pak na 10–15 let.

§  Doporučené optimální věkové hranice pro přeočkování tetanu u dospělých budou 30, 50, 65, 75 a 85 let.

§  Jsou-li pochybnosti, zda podat pouze booster dávku nebo kompletní očkování, je možno vyšetřit hladinu protilátek proti tetanu, nejdříve však 4 týdny po podání poslední dávky.

 

Imunoprofylaxe při poranění a úrazu a před některými chirurgickými výkony (operace tlustého střeva, rekta)

§  Očkování nebo přeočkování proti tetanu v těchto situacích je stanoveno vyhláškou č. 537/2006. Každá rána musí být důkladně dezinfikována, případně chirurgicky ošetřena.

§  U řádně očkovaných osob do 15 let věku není doporučena žádná profylaxe, stejně tak u všech osob do 5 let od posledního podání vakcíny.

§  U osob očkovaných před více než 5 lety se podává 0,5ml anatoxinu intramuskulárně.

§  Je-li očkování neúplné nebo od poslední dávky uběhlo více než 10 let, doporučuje se zároveň s podáním vakcíny také aplikace tetanického imunoglobulinu (pasivní imunizace). Tento imunoglobulin (Tetabulin, Tega) se podává intramuskulárně hluboko do svalu, dětem i dospělým ve stejné dávce 250 IU. Touto dávkou je v průběhu 2–3 dnů dosažen ochranný titr protilátek, který přetrvává cca 4 týdny.

§  V případě výrazně znečištěné rány, závažné ztráty krve, u poranění staršího než 1 den a u dospělých nad 90 kg tělesné hmotnosti je doporučeno dávku zdvojnásobit.

 

Závěr

Očkování proti tetanu je spolehlivou ochranou proti tomuto onemocnění. Zejména u mladší populace je proočkovanost vysoká. Riziko onemocnění zůstává v současné době vyšší především u seniorů, kde snadněji dojde k opomenutí podání booster dávky ve správném termínu. Zejména u této skupiny je důležitá péče praktických lékařů, kteří by měli aktivně zvát své pacienty na očkování.

 

 

 

Literatura

1.     Firemní materiály

2.     http://www.medicinapropraxi.cz/pdfs/med/2014/04/03.pdf 

3.     https://www.ockovacicentrum.cz/cz/tetanus