Plný název analytu

:

NEISSERIA GONORRHOEAE (sekret, moč)

Název metody pro nálezy

:

Neiss.gonorrhoeae (PCR)

Synonymum názvu analytu

:

Neisseria gonorrhoeae

Analytický princip stanovení

:

Detekce genomové DNA Neisseria gonorhoeae na principu amplifikace části genu kódujícího porA pseudogen metodou polymerázové řetězové reakce (PCR) a měření nárůstu koncentrace amplifikačního produktu v průběhu PCR pomocí fluorescenčně značené sondy (real-time PCR).

 

Jednotky

:

Kvalitativní průkaz (přítomna x nepřítomna)

Vyšetřovaný biologický materiál

:

Stěr ze sliznice

Moč

Periferní krev s EDTA (vzácné diseminované gonokokové infekce)

Kloubní punktát  (artritidy)  

·       druh odběru a odebírané množství

:

Ženy – stěr z cervikálního kanálu, vaginy nebo uretry, Muži – stěr z uretry. Pro průkaz gonokoků při infekcích urogenitálního traktu je třeba provést výtěry tak, aby bylo odebráno co nejvíce sekretu. Při infekci ženského urogenitálního traktu je často vhodné k vyšetření odeslat výtěr cervixu spolu s výtěrem uretry. Odběr uretrálních vzorků se provádí šroubovitým vsunutím tamponu do hloubky 3-4 cm; pacient by neměl před odběrem 2 h močit.

Moč. Pro vyšetření z moče se odebírá 10 ml první porce moče do sterilní nádobky bez transportního média.

·       manipulace s materiálem

:

Vzorky doručit co nejdříve do laboratoře. Do té doby lze je skladovat v lednici při 2-80C maximálně 3 dny, pak při -200C

·       poznámka

 

:

Speciální odběrovou soupravu s  transpotrním médiem dodá na vyžádání laboratoř.

Hodnocení testu

:

DNA N.gonorrhoeae  přítomna x nepřítomna.

Test prokazuje viabilní i neviabilní baktérie, proto pozitivní nález nemusí vždy znamenat přítomnost viabilního patogenu a floridní infekce, protože prokázaná DNA může pocházet z již rozpadlých mikrobiálních agens vlivem předchozí ATB terapie nebo z období perzistující chronické infekce.

Kontrolní vyšetření se doporučuje až po 3 týdnech po skončení terapie.

 

Dostupnost vyšetření

:

Rutinní (do 2 týdnů)

Kód v Sazebníku výkonů

:

82041 (1079 bodů)

Cena pro samoplátce

:

1162,- Kč

 

Informace o patogenu

§         Kapavka (gonorrhoea) je závažným onemocněním ze skupiny klasických pohlavních nemocí. Je způsobena obligátně patogenní baktérií Neisseria gonorrhoeae (gonokok) a je charakteristická zpravidla neinvazivním zánětem urogenitálních sliznic.

§         Klinicky se projevuje u žen i mužů jako uretritida s hnisavým výtokem z močové trubice, u žen také jako cervicitida. Komplikací může být infekce v pánevní oblasti, vedoucí až k ženské neplodnosti. Existuje významné procento bezpříznakových nosičů.

§         V terapii standardně volená penicilínová antibiotika jsou relativně ještě dobře účinná, ale objevuje se stále více rezistentních kmenů a častá je také současná chlamydiová infekce.

§         V diagnostice kapavky převládají metody kultivační, jejichž citlivost bývá velmi často nepříznivě ovlivněna jednak nevhodným transportem vzorku do laboratoře kvůli vysoké citlivosti gonokoků ke změnám teploty, jednak pokusy o samoléčitelství kapavky pomocí nesprávně použitých antibiotik. V případě selhání kultivačního průkazu je využívána relativně málo citlivá mikroskopická diagnostika.

§         V poslední době se i v diagnostice kapavky stále více uplatňují metody průkazu nukleových kyselin. Dnes již klasickým přístupem je metoda genové sondy, ale pro vyšší citlivost začínají převládat metody PCR, které se v současnosti již zcela běžně používají v diagnostice kapavky pro přímou detekci gonokoků v jakýchkoliv klinických materiálech. Metoda je vhodná pro detekci gonokoků ve vzorcích vaginálních výtěrů, výtěrů cervixu, uretry mužské i ženské, dále ve specifických případech i ve výtěrech z rekta a hrtanu. Je třeba počítat s až 3 týdenním přetrváváním PCR pozitivity ve vzorcích výtěrů ze sliznic. Proto je třeba kontrolní vyšetření po léčbě provádět až 3-4 týdny po ukončení léčby. Vysoká citlivost metody umožňuje i detekci gonokoků ve vzorcích moči, stěrů z rohovky a při diseminované infekci i z krve a synoviální tekutiny.

 

Postup odběru vzorků (CAVE pro správný výsledek testu je správné odebrání vzorku klíčové !!!)

1.       Stěr ze sliznic

§          Oba tampony se použijí ke stěru sekretu ze sliznice.

§          Okamžitě se vloží zpět do zkumavky s transportním médiem, po odlomení přečnívající části se uzavře uzávěr a optimálně týž den transportuje do laboratoře.

§          Pokud není vzorek testován v den odběru, lze jej uchovávat v lednici po dobu 3 dnů.

2.       Vyšetření moče

§          Pacient by neměl močit alespoň 1 hodinu před odběrem.

§          Do sterilní nádobky se odebere 10 ml z prvního proudu moče.

§          Pokud není vzorek moči vyšetřen do 6 hodin, lze jej uchovávat v lednici po dobu 3 dnů.

 

Inkubační doba - 2-14 dnů.

 

Klinická symptomatologie

Muži - První příznaky 2.-5. den po nakažení. U mužů vyvolává gonokok na sliznici prudký akutní zánět s výraznými potížemi. Charakterizuje je pálení a bolest při močení společně se žlutozeleným výtokem z močové trubice. Díky jeho množství budí situace dojem, že výtok neustále „odkapává“ ze špičky penisu. Otvor močové trubice je zduřelý a zarudlý.

Ženy - První příznaky 4.-7. den po nakažení. Průběh kapavky u žen může být v některých případech i zcela bez příznaků. V případě symptomatické nákazy je hlavním problémem svědění a pálení při močení. Zánět nutí postižené častěji močit. Obtíže provází hustý žlutozelený výtok z pochvy. V pozdějším stádiu se u žen objevuje bolest břicha a krvácení mezi jednotlivými menstruacemi.

 

Jiné formy kapavky

Rektální kapavka se vyskytuje u bisexuálních nebo homosexuálních mužů nebo i u žen po análním pohlavním styku. Projevuje se svěděním kolem konečníku, bolestmi při vyprazdňování stolice, ve které může být hnis či může samovolně vytékat.

Faryngeální kapavka postihuje sliznici nosohltanu. Je důsledkem nechráněného orálně – genitálního sexu. Typické je zarudnutí a otok sliznice úst a hltanu. Možné jsou i lehké zažívací obtíže.

 

Kapavka a těhotenství

Onemocní-li žena kapavkou během těhotenství vždy se musí léčit, protože by tuto chorobu mohla při porodu přenést na své dítě. V takovém případě je novorozenec ohrožen oslepnutím v důsledku Gonokokové konjunktivitidy (zánětu oční spojivky).

 

Komplikace

Muži - možnou komplikací neléčené kapavčité infekce bývá zánět prostaty a semenných váčků, nebo zánět nadvarlete.

Ženy - v případě špatné nebo abstinující léčby u žen může dojít k postupu infekce na další ženské orgány (dělohu, vejcovody, vaječníky), což může způsobit i neplodnost nebo zvýšit riziko mimoděložního těhotenství.

 

Neléčená kapavka se může rozšířit do kloubů a šlach. Může způsobit srdeční obtíže, u žen zánět pánve. Děti vystavené nákaze při porodu mohou oslepnout.

 

Literatura

1. Havlík J.: Infekční nemoci, Galén, Praha, 2002

2. Internetová informace Národní referenční laboratoře pro chlamydie SZÚ na www.szu.cz

3. Firemní literatura fy. GeneProof (www.geneproof.cz)