BAKTERIOLOGICKÝ MANUÁL

 

Laboratoř klinické mikrobiologie společnosti BioLab s r.o. v Klatovech zpracovává vzorky dle následujících doporučených standardních postupů:

  1. Mikroskopický průkaz
  2. Kultivační průkaz
  3. Citlivost kvalitativní
  4. V případě potřeby – identifikace mikrobního kmene a předání ke zhotovení autovakcíny 

                                                                                                                 

Prováděná kultivační bakteriologická vyšetření:

a)       Kultivace aerobní

b)       Kultivace mikroearofilní

c)       Kultivace anaerobní

d)       Kultivace mykologická                                                                                                                                                   

 

K odběru biologického materiálu jsou dodávány sterilní odběrové soupravy:

 

Poznámka:

Kultivace + citlivost  =  K + C

 

Infekce močového systému

a)      Nejčastější indikace

§         Susp. přítomnost uroinfekce (časté nucení na močení, provázené pocitem pálení v uretře, přítomnost krve, hlenu nebo hnisu v moči)

b)      Odběr

§         Nejčastěji bývá k vyšetření zasílána moč běžně odebraná, kdy se pacient po omytí ústí uretry mýdlovou vodou vymočí do sterilní zkumavky.

§         Při podezření na infekci močové trubice je vhodné odebrat hned první porci moči, u předpokládané infekce vyšších etáží  močového systému včetně postižení ledvin je nutné zaslat k vyšetření vzorek ze středního proudu moči. Je-li infekcí postižena prostata, doporučuje se vyšetření poslední porce moči.

§         Nelze-li odebranou moč ihned zaslat do laboratoře (měla by být zpracována do 2 hodin po odběru), je nutno uložit vzorek do ledničky, aby nedošlo k nežádoucímu pomnožení eventuálně přítomných bakterií. Takto uchovaný vzorek odeslat do laboratoře nejpozději druhý den !!!

§         Pro odběr je možno použít odběrovou soupravu s již zabudovanými kultivačními půdami, je třeba v ambulanci zkontrolovat, zda nevhodným skladováním nedošlo k vyschnutí půd, zda souprava není prošlá či jinak znehodnocená. Pacient se vymočí do nádobky, ponoříme sklíčko s půdami, po smočení sklíčka s půdami odstraníme moč vylitím a do laboratoře dodáme odběrovou soupravu řádně uzavřenou co nejdříve.

c)      Zpracování v laboratoři dle doporučených standardních postupů

§         Mikroskopické zhodnocení u dodaných tekutých vzorků ve sterilní nádobce

§         Kultivační průkaz u všech dodaných vzorků

§         Kvantitativní zhodnocení narostlých kolonií

§         V případě potřeby citlivost kvalitativní

d)      Výsledky dle charakteru nálezu do 2-4 dnů.


 

Infekce pohlavního ústrojí

a)      Nejčastější indikace

§         Patologický proces urogenitální oblasti ošetřovaný gynekologem, urologem nebo dermatovenerologem (viz.dále).

b)      Odběr z urogenitálu ženy

§         V případě odběru stěrů je vhodné použít odběrovou soupravu s transportní půdou, umožní kultivační vyšetření na přítomnost aerobních event. anaerobních bakterií včetně gonokoků, hemofilů.

§         Požadavek na průkaz kvasinek musí být vyznačen na průvodním listu.

§         Dle domluvy s lékařem je možno zajistit druhý odběrový systém se zaměřením na detekci trichomonád a kvasinek, např. souprava C.A.T. (Candida and Trichomonas), souprava obsahuje současně transportní i kultivační tekuté medium.

§         Odběry mohou být doplněny  dvěma nátěry na podložních sklech, které se po zaschnutí odesílají současně s výtěrem. Při přípravě nátěru je vhodnější rolovat tampon s odebraným materiálem po skle než jím táhnout po povrchu skla bez otáčení. Nátěry poslouží ke zhodnocení mikrobiálního obrazu poševního (MOP), přičemž jeden z nich se barví podle Grama, druhý pak metodou dle Giemsy.

§         V případě nemožnosti okamžitého transportu do laboratoře je nutno ponechat odebrané výtěry při pokojové teplotě.

§         K průkazu chlamydiových infekcí používáme set Clearview chlamydia MF test, vyšetřovaným materiálem u žen je endocervikální výtěr za použití speciálního odběrového tamponu dodávaného vyšetřující laboratoří. Výtěr musí být proveden razantně, cílem je získat pro vyšetření epitele, neboť chlamydie jsou intraepiteliální parazité. Vlastnímu odběru v tomto případě předchází odstranění hlenového povlaku jinou výtěrkou.

§         U těhotných žen nabízíme v rámci skríningového vyšetření ve 36. týdnu cílené vyšetření na přítomnost „Streptococcus beta hemolytického skupiny B = GBS = Streptococcus agalactiae“ bez hodnocení ostatního nálezu. Součástí je stanovení antibiogramu na PNC, AMP, CEF I.generace a Klindamycin, ERY, přičemž do výsledku uvedeme: Nebyla zjištěna rezistence k antibiotikům doporučeným pro intrapartální podávání popř. Mikrobní kmen je rezistentní k …..

c)      Odběr z mužského genitálu

§         Je vhodné použít tampon na kovové tyčince s následným zanořením do transportního media.

§         Požadavek na průkaz kvasinek je nutno vyznačit na průvodním listu.

§         Dle domluvy s lékařem je možno zajistit druhý odběrový systém se zaměřením na detekci trichomonád a kvasinek, např. souprava C.A.T. (Candida and Trichomonas), souprava obsahuje současně transportní i kultivační tekuté medium.

§         Při odběru  a transportu exprimátů z prostaty získaných po její masáži je možno větší množství sekretu zaslat ve sterilní zkumavce, u malých kvant lze užít tampon s výše uvedenou transportní půdou Amies.

§         K průkazu chlamydiových infekcí používáme set Clearview chlamydia MF test, vyšetřovaným materiálem u mužů je moč v množství 10 ml.

§         Podle zájmu ošetřujících lékařů můžeme rozšířit nabídku služeb o stanovení kvalitativní citlivosti na antimykotika.

d)      Zpracování v laboratoři dle doporučených standardních postupů

§         Mikroskopické vyšetření pokud je možné

§         Kultivační vyšetření

§         Stanovení kvalitativní citlivosti

§         Speciální vyšetření pro naše partnery (Strep. agalactiae).

e)      Výsledky

§         Výsledky kultivační dle nálezu 2-5 dnů

§         Výsledky stanovení chlamydiového antigenu v den dodání do laboratoře, nejpozději druhý den