Plný název analytu

protilátky proti Treponema pallidum (SÉRUM)

Název metody pro nálezy

1.    S-Anti-Trep.pal (celk.)

2.    S-Anti-Trep.pal (RPR)

Synonymum názvu analytu

Lues, příjice

Analytický princip stanovení

1.    Detekce specifických protilátek na principu elektrochemiluminiscence ECLIA  (tzv. treponemový test)

2.    Detekce protilátek (reaginů) na principu aglutinace po reakci se suspenzí antigenu (kardiolipinu) s karbonátovými mikročásticemi (metoda RPR- tzv. netreponemový test)

Jednotky

kvalitativní průkaz

Vyšetřovaný biologický materiál

Sérum

·       odebírá se

Krev

·       druh odběru

Srážlivá venózní krev

·       odebírané množství (ml)

5-7

·       manipulace s materiálem

Sérum lze uchovávat 3 dny při pokojové teplotě, 10 dnů v lednici při 2-8 oC, 3 měsíce při -20 oC.

Dostupnost vyšetření po doručení vzorku do laboratoře

(H=hodina, D=den, T=týden)

1 H

2 H

4 H

1 D

2-3 D

1 T

2-3 T

 

Indikace testu

§  suspektní infekce Treponema pallidum

§  vyhledávání zdroje infekce při pozitivním záchytu

§  skríninkové vyšetření (gravidita, předoperační vyšetření aj.)

 

Etiologie

Původcem onemocnění je spirocheta Treponema pallium, je citlivá na běžné desinfekční roztoky, ničí ji teplota nad 40°C, ve vnějším prostředí rychle hyne, je schopna pronikat placentou.

 

Epidemiologie

§   Zdrojem nákazy je nejčastěji nemocný ve stádiu časné syfilidy (primární a sekundární syfilis), zřídka v pozdním stadiu (terciální syfilis).

§   Šíření v populaci je jak horizontální (nejčastěji pohlavním stykem, jsou popisovány i případy přenosu neporušenou kůží, častěji však cestou locus rezistentiae minoris např. oděrka, ragáda), tak vertikální (z matky na plod).

§   Výskyt onemocnění je nejčastější v rizikových skupinách charakterizovaných zvýšenou promiskuitou.

 

Inkubační doba

Zpravidla 2-4 týdny.

 

Klinický obraz

Onemocnění probíhá ve třech stádiích:

  1. Primární syfilis (stádium tvrdého vředu) je charakteristické vznikem tuhého palpačně nebolestivého vředu s navalitými okraji konzistece podobné chrupavce v místě průniku infekce a zduřením lokálních lymfatických uzlin. Tvrdý vřed je vysoce infekční a během 4-6 týdnů se zhojí jizvou i bez léčby.

 

  1. Sekundární syfilis (stádium kožních a celkových projevů), příznaky se objevují po 8-20 týdnech po infekci (charakteristické známky jsou např.symetrické makulopapulózní exantémy, výsev morf na ploskách rukou i nohou, tzv. luetický růženec v oblasti krku atd.) Později nastupuje generalizovaná reakce lymfatických uzlin (skleradenitida), v místech vlhké zapářky (třísla, podpaždí, genitál) se objevují vegetace a afekce typu condylomata lata, v ORL oblasti často mukozní plaky (tzv. syfilitická angína). Všechny afekce jsou infekční. Klinicky projevy sekundárního stadia ustupují zpravidla do 2 let po infektu.
  2. Terciální syfilis (tzv. orgánová syfilis) nastupuje po období latence 4-20 let. Manifestuje se chronickým zánětlivým procesem, často omezeným na jednotlivý orgán. Jsou to např. destruktivní změny kůže, kostry, aorty a CNS (neurosyfilis, progresivní paralýza). 

 

Klický obraz onemocnění u plodu

Je výrazně ovlivněn stadiem onemocnění u matky. Neléčená infekce matky v I.a II. trimestru vede k výrazné fetální morbiditě. Klinické příznaky kongenitální infekce se objevují mezi 2. a 12. týdnem života (např.makulopapulózní exantém na dlaních a a chodidlech, hepatomegalie, časné rýmy). Pozdní formy objevující se v kojeneckém věku nebo déle se týkají zpravidla postižení kostí a chrupavek (např.sedlovitý nos).   

 

CAVE - onemocnění podléhá ohlašovací povinnosti, při jeho průkazu je zahajováno šetření k určení zdroje nákazy.

 

Laboratorní diagnostika

!

 
Detekce protilátek je jedinou dostupnou možností pro rozpoznání onemocnění v období bezpříznakové fáze.

1.     nepřímá (detekce protilátek)

2.     přímá

 

Při interpretaci serologického nálezu je třeba respektovat následující skutečnosti

1.     Sérologický test může být negativní, jestliže krev byly odebrána příliš brzy, tj. před vytvořením protilátek nebo v době, kdy je titr protilátek ještě příliš nízký pod detekčním minimem použité metodiky (primární stadium). Při podezření na probíhající infekci a seronegativním nálezu je vhodné doplnit kontrolní odběr.

2.     Negativní výsledek serologického vyšetření nemocného s klinickou diagnózou syfilis může být způsoben podáním ATB na počátku onemocnění , a to i z jiné indikace, kdy dojde k potlačení imunitní reakce bez vytvoření protilátek nebo jejich nízkému titru.

3.     Pozitivní výsledek při vyhledávacích testech (např. RPR, RRR, VDRL, TPPA, TPHA, ELISA screen) je nutno potvrdit konfirmačním stanovením.