Plný název analytu

IMUNOGLOBULIN IgE SPECIFICKÝ (sérum)

 

 

Místo odběru krve

NL-BioLAB Klatovy – OM Klatovy, OM Domažlice, OM Plzeň

Místo zpracování

NL-BioLAB Praha

https://www.nextlab.cz/nase-laboratore/nl-biolab-s-r-o-laborator-praha-jankovcova

 

Současně dostupná paleta alergenů v laboratoři NL-BioLAB Praha

https://www.nextlab.cz/media/editor/files/seznam%20vysetreni_pdf/Seznam_vy%C5%A1et%C5%99en%C3%AD_IMU_verze_01.pdf

 

Indikace testu

§  neproveditelnost kožních testů pro onemocnění kůže (ekzém, dermatitis, kopřivka)

§  nebezpečí ze senzibilizace testovaným alergenem (hmyz, alergeny z ryb, ořechů, penicilin apod.)

§  nesouhlas mezi anamnestickými údaji a výsledkem kožního testu

§  nemožnost přerušit antialergickou terapii (antihistaminika, kortikoidy)

§  suspektní alergické reakce (zánět spojivek, erytém, urtica, senná rýma nebo astma) u osob s rodinnou dispozicí k alergickým projevům

 

Klinický význam

§  Alergie je hypersenzitivní reakce organismu vůči cizorodým látkám – alergenům, které jsou v enormě nízkých koncentracích, ale jsou schopny vyvolat silnou reakci imunitního systému u lidí s alergickou predispozicí.

§  Z různých typů alergií je nejčastější typ 1, pro který je charakterická tvorba specifických IgE protilátek, které po setkání s příslušným příčinným alergenem aktivují alergický zánět. Krátkodobá expozice alergenu se nemusí projevit u přecitlivělých osob ve zvýšení celkového IgE v séru, ale zvyšuje se přitom tzv. sérový IgE specifický na určitý alergen.

§  Více než 15 % populace ve vyspělých státech trpí alergií.

§  Typickými symptomy jsou rýma, zánět spojivek nebo astma. Pokud je pozorována systémová alergická reakce, může dojít až k ohrožení života pacienta (anafylaxe).

§  Alergie může být způsobena sezónními alergeny (pyl ze stromů, travin nebo plevelů) nebo celoročními alergeny (prach, spóry plísní, sliny a domácí zvířata).

§  Alergie nemusí být způsobena jen alergeny přenášenými vzduchem jako je pyl, prach nebo spóry, ale mohou být způsobeny i potravními alergeny z jídla. Nejčastěji je to ořech, sója, pšenice, mušle, ryby, mléko a vejce.

§  Alergie na jídlo je reakce zprostředkovaná uvolněným specifického IgE, která nastává do hodiny po požití. Obvykle se vyskytující symptomy jsou pálení rtů, jazyka a patra nebo svědění, nevolnost, průjem a erytém. Dále se může objevit astmatický záchvat, palpitace a dušnost. Život ohrožující komplikací je rozvoj anafylaktického šoku.

§  IgE protilátky proti jednomu rostlinnému alergenu mohou zkříženě reagovat na jídlo pocházející z rostlin nebo i na jiné alergeny. Například u osob, které jsou alergické na pyl z břízy, se může objevit alergie na jablka, mrkev, celer, rajčata nebo kiwi (viz. zkřížené alergie).

 

Klinika anafylaktické reakce - orgánové projevy

§  Kožní: urtikárie, angioedém, generalizovaný erytém i svědění.

§  GIT: bolesti břicha, nauzea, zvracení, průjem.

§  Oční: otok i zarudnutí spojivek.

§  Ústní: orální alergický syndrom - OASy (svědění, dysfágie, otoky jazyka i rtů …).

§  Respirační: nosní sekrece i obstrukce, kýchání, laryngeální edém, dysfónie, inspirační dušnost (sípavý stridor), kašel (typický je suchý „stakato“), tíseň či tíže na hrudi, expirační dušnost - obstrukce dolních dýchacích cest (wheezing) až bronchospazmus.

 

Klinika anafylaktické reakce - celkové příznaky (kardiovaskulární, centrální)

Hypotenze (vzácně opak s hypertenzí), tachykardie (vzácněji opak s bradykardií) - oběhový kolaps až selhání, cyanóza, křeče, smyslové poruchy (zrakové, sluchové, čití ….), nadměrné pocení, alterace vědomí (spavost, malátnost, dezorientace, fóbie, halucinace …), bezvědomí až kóma. Pozn: u žen dochází i ke kontrakcím dělohy.
Zdaleka se však nemusí objevit všechny příznaky, ani jejich intenzita nemusí být nutně vysoká. Je to značně individuální a snad to odvisí i od příčinného alergenu (druh, množství a kuchyňská úprava).

Zvláště u případů končících smrtí jsou v popředí pouze respirační a především celkové příznaky, ostatní mohou zcela chybět – kožní příznaky jsou popisovány pouze v 7 % fatálních případů. Dokonce lze s určitými výhradami prohlásit, že v případě manifestace kožních projevů je prognóza anafylaxe spíše dobrá.

Pokud dojde k druhé fázi, následuje hodiny (výjimečně dny) po první atace. Patofyziologické vysvětlení: první reakce nastane při kontaktu alergenu se sliznicí GIT v ústech či žaludku, k následné anafylaxi dojde na úrovni sliznice tenkého a tlustého střeva. Pacient se má proto sledovat 3 dny po příhodě, zvlášť pokud použil adrenalin. Protrahovaná anafylaxe musí vést k podezření na krvácení do nadledvin.

 

Zkřížená alergie

Je to významný fenomén, který se týká v případě potravinové alergie především tzv. pylových alergiků. Představa je asi taková, že primární polinotik začne časem reagovat na rostlinné potraviny – díky botanické příbuznosti pylu a původu rostlinného pokrmu. Je to dáno tím, že plody, kořeny, listy, šťáva – vše může obsahovat podobný alergen jako pylové zrnko.

Univerzálním příkladem je jarní polinotik (líska, bříza) a reakce na lískový oříšek.

 

Příklady zkřížené alergie

a)    břízovité

b)    trávy

c)     pelyněk

d)    ambrózie