Plný název analytu

DIGOXIN (sérum)

Název metody pro nálezy

S-Digoxin

Analytický princip stanovení

Chemiluminiscenční imunoanalýza (DPC)

Jednotky

nmol/l

Vyšetřovaný biologický materiál

Sérum

·       odebírá se

Krev

·       druh odběru

Srážlivá krev

·       odebírané množství (ml)

3

·       manipulace s materiálem

Neodebírat do zkumavek se separačním gelem - možnost vyvázání analytu, zabraňte hemolýze.

·       poznámka

Odběr nejméně 6, lépe 8 až 24 hodin po aplikaci, steady state je dosažen nejdříve 5 dnů po zahájení terapie, dobu a množství poslední aplikované dávky poznamenejte na žádanku.

Dostupnost vyšetření po doručení vzorku do laboratoře

(H=hodina, D=den, T=týden, Statim)

1 H

2 H

4 H

1 D

2-3 D

1 T

2-3 T

Terapeutické rozmezí (TR)    (M = muž, F = žena, R = rok, M = měsíc, D = den)

Pohlaví

Věk od

 

Věk do

 

Dolní TR

Horní TR

Poznámka

F+M

0

 

99

R

1.00

2.00

Přepočet : ug/l x 1.28 = nmol/l

Farmakologie – kardiotonikum

Pro dosažení chronotropního účinku mohou někteří nemocní vyžadovat hladinu i více než 2.5 nmol/l. Účinek řady látek může měnit farmakologický efekt digoxinu, aniž by měly vliv na hladinu (hypokalémie, hypomagnezémie, hyperkalcémie, acidobazické poruchy).

Příznaky předávkování - nausea, průjem, zvracení, poruchy CNS, bolest hlavy, neostré vidění, celková slabost, kardiální arytmie, zpomalení tepové frekvence. Nižší hladiny v krvi jsou u hyperthyreózy, zvýšené hladiny v krvi u hypothyreózy, renálního a srdečního selhání (snížení clearance léku). Malé děti (především do 2 let věku) tolerují vyšší hladiny (při hladinách 2.0 až 2.7, výjimečně až 4.3 ng/ml se nevyskytují arytmie). Biologická dostupnost může být různá u různých preparátů (obvykle nad 70%). Interakce - spirolakton snižuje clearance digoxinu, antacida snižují absorpci, zahájení léčby chinidinem zvyšuje hladinu digoxinu v séru.

Toxicita - toxické příznaky při sérové koncentraci 3.0 (výjimečně i 1.4) až 7.0 nmol/l. Fatální koncentrace jsou 10.0 (výjimečně i 1.5) až 30.0 nmol/l. Projevy - srdeční: ventrikulární dysrytmie a tachykardie, A-V blokáda, akcelerované A-V junkční rytmy, sinusová bradykardie nebo SA blok, atriální fibrilace s pomalou odpovědí komor, gastrointestinální: anorexie, nausea, zvracení, průjem, neurologické: bolesti hlavy, únava, nevolnost, porucha barevného vidění

Farmakokinetika

Absorpce - po p.o. podání je variabilní, probíhá hlavně v tenkém střevě, je ovlivněna vlastnostmi lékové formy, klesá po příjmu potravy a při průjmu. Distribuce v tělesných prostorech je rychlá, v krvi je méně než 20% celkového digoxinu.

Vylučování - Až 80% podané látky se vylučuje ledvinami během 7 dnů, během prvních 24 hodin po podání se eliminuje 27% dávky. Zbytek se vylučuje stolicí prostřednictvím žluči, toto množství se může zvýšit při poklesu renálních funkcí. V moči je obvykle 80-90% digoxinu v nezměněné formě. Vazba na proteiny: 20-40% (průměrně 24%).

Čas k dosažení peaku a steady state - při podání i.v. je peak dosažen bezprostředně po podání, tato hodnota však nemusí odrážet koncentraci digoxinu ve tkáni a farmakologický efekt. Při podání p.o. je peak dosažen během 60 - 90 minut. Steady state je dosažen při normálních renálních funkcích během 5-7 dnů chronického podávání, u poruchy renálních funkcí může trvat déle.

Poločas eliminace - 20 - 50 hodin, dospělí obvykle 40 hodin, nezralí novorozenci 56-88 hodin, novorozenci 35-42 hodin, malé děti 18-33, větší děti 12-24 hodin, prodloužení u osob s poruchou renálních funkcí až na 120 hodin.